Združenje atletskih veteranov Slovenije

EMAC 2019 – eno najuspešnejših evropskih veteranskih prvenstev za Slovence

16. september 2019

EMAC 2019 je za nami in mirno lahko rečemo, da od EVACS 2008 v Ljubljani slovensko veteransko zastopstvo še ni bilo tako uspešno na evropskih tekmovanjih, kot je bilo tokrat. Od 26 prijavljenih atletov in atletinj se jih je prvenstva udeležilo 24 v 27 posamičnih disciplinah. Pet zlatih, šest srebrnih in eno bronasto odličje ter skupno 23. mesto na lestvici držav dobitnic kolajn je bera kolajn slovenske ekipe.

Med dobitniki odličij vsekakor prednjačijo skakalci v višino – kar tri zlata in tri srebrna odličja so osvojili. MARJETA ČAD (Ž70; 117 cm), STANKA PREZELJ (Ž65; 129 cm) in DUŠAN PREZELJ (M70; 152 cm) so znova dokazali, da so tako rekoč nepremagljivi. Sledi pa jim mlajša generacija, ki prav tako dokazuje, da smo narod skakalcev. To so srebrni MOJCA BREGANSKI (Ž45; 142 cm), MATJAŽ ŠPAROVEC (M45; 188 cm) in MIHA ŽALIG (M35; 186 cm).

K skupini skakalcev vsekakor sodi tudi JAK ROGEL, nova moč skoka s palico. V kategoriji M35 je osvojil zlato z zavidljivo preskočeno višino 490 cm.

Cvet naših tekačev preko ovir je domov v Slovenijo odnesel komplet kolajn. ALBERT ŠOBA je zmagal v teku na 300 m z ovirami (M60; 45:46). DRAGO NIKOLIČ je v isti disciplini vendar v kategoriji M65 osvojil bron s časom 50:04. ROK KOCJANČIČ je v teku na 400 m z ovirami v kategoriji M45 osvojil srebro s časom 59:91.

S kolajno sta se okitila še FABIO RUZZIER, ki je v hoji na 5000 m je osvojil srebro v kategoriji M65 s časom 31:05:36, in ROBI TERŠEK, ki je v metu kopja v kategoriji M45 prav tako osvojil srebro z metom, dolgim 58,13 m.

Če prejemnikom odličij dodamo še dve četrti mesti – ANA PEČEK (Ž50, skok s palico, 250 cm) in ANDREJA POKLAR (Ž50, hoja na 5000 m, 29:56:17) – in tri peta mesta – JOŽE PIRNAT (M45, metalski peteroboj, 3465 točk), IZTOK DIMITRIJEVIĆ (M55, skok s palico, 365 cm) in SABINA KREBELJ (Ž40, met kladiva, 31,64 m) ter številne ostale lepe uvrstitve, lahko mirno rečemo, da je bila naša odprava v Benetke uspešna.

Slovensko atletsko veteransko zgodbo pišejo entuziasti, ki v zrelih letih dokazujejo, da šport ni namenjen le mladini, temveč vsem tistim, ki so gibanje sprejeli za način življenja. Vsekakor pa bi ob ustrezni finančni podpori lahko omogočili športno udejstvovanje in dokazovanje tudi vsem tistim, ki jim omejena sredstva zdaj tega ne dovoljujejo.

Še enkrat: bravo atletinje in atleti veterani, udeleženci na EMAC 2019!